AF Limit u E-M1 Mark II
25/11/19 11:05 Aktuality Olympus
S novým firmwarem 3.1 u Olympusu OM-D E-M1 Mark II se uživatelům dostalo mimo jiné nové funkce, která je převzatá z OM-D E-M1X a o které se moc nemluví. Nicméně je to perfektní vychytávka především pro ty, kteří vyžadují dokonalé a rychlé ostření objektů, které se pohybují podél nás, ve členitém prostředí.
OM-D E-M1 X, M.Zuiko 300mm/f4 IS PRO, čas 1/1600 s, clona 4, ISO 1000, AF-Limit
OM-D E-M1 X, M.Zuiko 300mm/f4 IS PRO, čas 1/1600 s, clona 4, ISO 1000, AF-Limit
Do této doby bylo nutné pro přesné zaostření např. ptáka letícího před stromy, zvolit pouze jeden nebo devět zaostřovacích bodů. Ty se musely v průběhu sledování letu držet přesně na ptákovi.
Pokud bychom totiž zvolili větší počet zaostřovacích bodů, AF by si vybral z povolených bodů ten, na který by se mu zaostřilo nejsnáz. Zvolením většího počtu zaostřovacích bodů dáváte v podstatě foťáku souhlas: zaostři někam sem, kde ti to půjde nejlíp. No a v případě členitého pozadí se často stalo, že foťák zaostřil někam na pozadí.
S novým firmware se ale naskytla nová možnost. Majitelé E-M1X to určitě znají a používají, ale u M1 Mark II je to novinka, která rozhodně stojí za zmínku.
Abyste mohli využít při C-AF všechny zaostřovací body, jako tomu bylo v případě že pták létal na obloze, kde nic neodvádělo pozornost autofocusu od sledovaného objektu, musíte zabránit tomu, aby se "rozptyloval" stromy na pozadí. Jak to udělat? Je to snadné: zjistíte jak daleko je pozadí a nastavíte limit autofocusu tak, aby na pozadí "nedosáhl".
Vzdálenost pozadí zjistíte pomocí funkce Pre MF. Na obrazovce "Rychlé menu" zvolte a potvrďte volbu Pre MF.
Objeví se vám toto okno. Stiskněte tlačítko INFO:
Tím se přepnete do okna, kde si můžete změřit vzdálenost pozadí. To uděláte tak, že zaměříte objektiv na místo, na které nechcete, aby už fotoaparát ostřil a ručně toto místo zaostříte. Tím zjistíte vzdálenost objektu.
(Různé objektivy ukážou tuto vzdálenost jinak, vždycky to měřte s takovým objektivem a ohniskem, které budete aktuálně při focení používat!)
Potom najeďte v Hlavním menu - Nastavení / A3 / Omezovač AF a ten zvolte.
Máte zde možnost přednastavit si tři různá nastavení, která můžete rychle využívat.
Zde si nastavte vzdálenost, odkud kam bude AF zaostřovat. Jestliže jste při měření zjistili že nejkratší vzdálenost od pozadí je např. 32 metrů, nastavte vzdálenost o něco kratší. Jestliže víte, že vám ptáci nebudou létat blíž než deset metrů od objektivu, můžete nastavit "zaostřovací zónu" od 10ti do 30ti metrů. Tím jste si zajistili, že AF i při použití všech zaostřovacích bodů bude kontrolovat pouze vámi nadefinovaný prostor a nebude se snažit zaostřit někam jinam.
Po potvrzení všech nastavení si v nabídce Rychlého menu zvolíte všechny zaostřovací body a přepnete na volbu C-AF Limit.
Informace o používaném limitu ostření je viditelná i v hledáčku vlevo. Nyní můžete vesele zaostřovat všemi zaostřovacími body.
Fotoaparát bude "projíždět" při ostření pouze vámi nadefinovanou zónu ostření bez ohledu na pozadí. Všech 121 zaostřovacích bodů se bude podle potřeby aktivně zapojovat do sledování objektu, jako tomu bylo v případě fotografování raroha na obloze.
Chcete-li se zdokonalit v používání svého fotoaparátu, můžete využít také nabídku individuálních fotografických kurzů ZDE.