Olympus TG5 a předsádky

Měl jsem možnost vyzkoušet na mém odolném kompaktu TG5 širokoúhlou a telepředsádku. Obě se nasazují na fotoaparát prostřednictvím adaptéru Olympus CLA-T01.
2297-9295
Olympus TG5 s nasazenou širokoúhlou předsádkou Olympus FCON-T01
Celý příspěvek...

Olympus OM-D E-M1 Mark II a ISO

O možnosti fotografování s Olympusem na vyšší ISO je všeobecně vžitý názor, že malý čip hodně šumí a tím pádem se na vyšší ISO fotit nedá. Po přechodu ze zrcadlovky jsem to bral jako fakt a nějak podvědomě jsem tomu věřil. Ani jsem tu možnost nijak zvlášť u zvířat neprověřoval a snažil jsem se nefotit na vyšší ISO než 1000. Včera jsem ale při fotografování brhlíka tuto mojí zásadu porušil a nastavil jsem si kvůli nedostatku světla ISO 2500. Když jsem potom snímek kontroloval na displeji, zjistil jsem, že se obávaný šum nějak nedostavil.
2225-7814
Olympus OM-D E-M1 Mark II M.Zuiko Digital ED 300 mm f/4 PRO , čas 1/1600s, f/4, ISO 2500
Po momentu překvapení z výsledku jsem zahlédl holuba hřivnáče. Seděl v klidu na větvi a tak jsem se rozhodl na něm vyzkoušet, kam až si můžu dovolit ISO zvyšovat. Celý příspěvek...

Nastavení Olympusu OM-D E-M1 Mark II na focení letovek

Zaznamenal jsem už více dotazů, jak si nastavit M1 Mark II na focení ptáků v letu. O tom, že to tenhle fotoaparát umí opravdu dobře, není rozhodně pochyb. Abychom ale dosáhli požadovaného výsledku, je potřeba si ho také umět správně nastavit. Tady je návod na nastavení, které používám.

untitled-1827
Olympus OM-D E-M1 Mark II, M.Zuiko Digital ED 300 mm f/4, (ohnisko EQ 600 mm), čas 1/1600s, f/5, ISO 800Celý příspěvek...

Olympus hledáček EE-1 - zkušenosti z workshopu

hled_2
Na fotografickém workshopu “Dravci Olympusem” jsme také testovali optický hledáček s laserovým zaměřovačem. Jedná se o malou a lehkou krabičku, která se upevní do sáněk na blesk. Po otevření se v okně objeví červený zaměřovací kříž, který se dá velmi přesně sladit s aktuálně vybraným zaostřovacím bodem ve fotoaparátu ( může to být jakýkoli fotoaparát se sáňkami na blesk) a při fotografování letících ptáků se pak nemusí koukat do hledáčku, ale pták se zaměřuje pomocí tohoto bodu. Věděl jsem o této možnosti dlouho, ale po shlédnutí videa na YouTube, na mě žádný velký dojem neudělal. Fotograf, který ho tam předvádí, drží foťák před sebou ve vzduchu, což mi připadá velmi nepraktické. Vzhledem k tomu, že fotoaparát není pevně “spojený” s tělem fotografa, musí před sebou hledat dva body - letícího ptáka a navíc zaměřovací bod, který na něj musí umístit. Ovšem když jsem si fotoaparát s teleobjektivem a tímto hledáčkem nasadil na pažbu, názor jsem velmi rychle změnil.
Celý příspěvek...

Olympus OM-D E-M1 Mark II v akci

2165-0310
Olympus OM-D E-M1 Mark II, M.Zuiko Digital ED 40-150 mm f/2,8 (ohnisko EQ 300 mm), čas 1/1250s, f/2,8, ISO 800
Vzhledem k tomu, že jste se mě mnozí ptali na mé zkušenosti s kontinuálním ostřením u nového Olympusu a momentálně nemám příležitost fotit létající ptáky (volavky jsem už zkoušel), rozhodl jsem se otestovat ostřní E-M1 Mark II na našich psech.Celý příspěvek...

Lowepro ProTactic 350 AW

batoh
Se změnou fotografické techniky vyvstala také otázka, kam s ním? Všechny mé batohy co jsem měl doma, byly teď moc velké a bylo tedy zbytečné se s nimi tahat. Vzhledem k tomu, že jsem vždycky na přenášení vybavení velké batohy potřeboval, začal jsem hledat nový, menší, ale takový, aby se mi tam vešlo všechno co potřebuji. Hledal jsem tedy na trhu něco, co by bylo malé, praktické, lehké a odolné, se snadným přístupem k technice. Našel jsem toho spousty, ale nejvíc ze všech se mi zalíbil tento Lowepro ProTactic 350 AW.






Celý příspěvek...

OM-D E-M1 Mark II - první dojmy

omd1mk2
Konečně jsem se dočkal! Ve španělské Andalusii jsme si společně s dalšími fotografy a novináři mohli přímo v terénu vyzkoušet novou bezzrcadlovku firmy Olympus.
Celý příspěvek...

Olympus E-M5 Mark II - zkušenosti z Kanady

2129-264
Olympus E-M5 Mark II, objektiv:OLYMPUS M.40-150mm F2.8, 40 mm, ISO 500, expozice:1/640 sec at f / 4

Po úspěšné cestě na Island jsem se těšil, až nové vybavení vyzkouším také v Kanadě. Bylo zde daleko víc příležitostí fotit velká zvířata a tak to byla po “krajinářsko-ptačím výletu” příjemná změna.
Už při balení na cestu jsem pociťoval daleko větší svobodu. Velký batoh jsem nechal doma a celou výbavu jsem pohodlně naskládal do malého fotobatohu, kde mi ještě zůstalo dost místa na další drobnosti, které jsem chtěl mít u sebe na palubě letadla. V pohodě se tam ještě vešly externí disky, čtečka karet, nabíječky, kabely, MacBook, iPad, dalekohled i osobní věci. Z fotografické techniky jsem měl s sebou: Olympus OM-D E-M5 Mark II, objektivy M. Zuiko Digital ED 40-150mm F2.8 PRO + MC14, M.Zuiko Digital ED 12-40mm F2.8 PRO, M.Zuiko Digital ED 300mm F 4 PRO a na dokumentaci cesty Canon G1X Mark II. Ani tak jsem váhový limit pro kabinové zavazadlo nepřekročil.Celý příspěvek...

Olympus E-M5 Mark II - zkušenosti z Islandu

2102-2892_3_4_5_6
Olympus E-M5MarkII, objektiv:OLYMPUS M.12-40mm F2.8, 12 mm, ISO 200, expozice:1/500 sec at f / 6,3

Konečně jsem si mohl novou fotografickou techniku Olympus otestovat přímo v terénu, na fotografickém workshopu na Islandu. Měl jsem s sebou Olympus OM-D E-M5 Mark II, objektivy M. Zuiko Digital ED 40-150mm F2.8 PRO + MC14, M.Zuiko Digital ED 12-40mm F2.8 PRO, M.Zuiko Digital ED 300mm F 4 PRO. Všechno se pohodlně vešlo do malého fotografického batůžku a to i včetně dalekohledu Swarovski 10x30, náhradní baterie, nabíječky, SD karet, externího disku, filtrů a dalších fotografických udělátek. Oproti předcházejícím cestám, jsem si “polehčil” o jedenáct kilo!
Celý příspěvek...

Přichází změna

2090-8123
Za svojí fotografickou kariéru jsem vystřídal hodně modelů fotoaparátů. Když pominu analogovou dobu od roku 1974 do roku 2003, tak to byly hlavně Canony: 1D, 20D, 30D, 40D, 1D Mark III, 1D Mark IV, 5D Mark II, 5D Mark III a 1DX. K tomu jsem měl vždycky něco do kapsy a jako můj úplně první digitál byl Olympus C 720 UZ. S postupným (a musím uznat, že velmi rychlým) vývojem digitální techniky, stoupaly i moje nároky na kvalitu výstupů. Krok za krokem jsem se propracoval k velmi dobré technice. Jenže s tím stále těžknul i můj fotobatoh a tak jsem před cestami za fotografiemi zvířat začal přemýšlet o tom, co tentokrát nechám doma...
Celý příspěvek...

Smutný konec severočeských dudků

Severočeští dudci
Tak bohužel zázraky se nedějí... Tito dudci si vybrali ke hnízdění pařez který stál v cestě budovanému plynovodu Gazela. Podařilo se nám sice získat slib stavebníků že dudky, kteří jsou v našem kraji velkou vzácností, nechají vyhnízdit a až po 25. červenci budou pokračovat ve stavbě. Avšak dudci, kterým už chybělo jen pár dní k úspěšnému vyvedení mladých "náhle" zmizeli i s nedospělými mláďaty. Přitom při čtvrteční kontrole endoskopem byli ještě hodně malí a zahřívala je samice. A dneska už přijely na tohle místo buldozery. Stavbě plynovodu tady už nic nebrání....




Jak je to s medvědy na Aljašce?

Medvěd hnědý z Brook Falls
Při mých návštěvách Aljašky mě vůbec nenapadlo, zamyslet se nad tím, jací medvědi zde vlastně žijí. Pro domorodce jsou to grizzly a tak jsem po správném názvu vůbec nepátral. Vidím medvěda - je to grizzly a hotovo. Jenže grizzly na Aljašce nežije.
Poddruh medvěda hnědého grizzly (Ursus arctos horribilis) se vyskytuje v Kanadě (Yukon, North-West Territories, British Columbia a Alberta) a pak v USA od Wyomingu po Mexiko, ale na Aljašku vůbec nezasahuje. Na Aljašce žije pět podruhů medvěda hnědého a nejrozšířenější je U. a. alascensis. V Katmai N.P. a Brooks Falls se vyskytuje právě tento poddruh. Při určování poddruhů medvědů je nejlepší řídit se podle nejnovější publikace Handbook Of Mammals Of The World (nakladatelství Lynx). Je to asi nejucelenější kniha s nejnovějšími poznatky (včetně molekulární taxonomie), doplněná skvělými fotografiemi. Zatím vyšly dva díly a to Šelmy a Kopytníci.
Děkuji touto cestou MVDr. Lukáši Pavlačíkovi, který mě na (nejen) mou chybu v uvádění správného názvu medvěda upozornil. Myslím, že tato informace může být užitečná i dalším fotografům fotografujícím medvědy na Aljašce.
Až teď poletím na ostrov Kodiak a do Katmai N.P., budu už vědět koho mám před sebou Happy

Zamyšlení nad etikou...

Myslím, že někteří lidé by vůbec zvířata fotit neměli... Přemíra sebevědomí a dostatek peněz na nákup drahé fotografické techniky, vede některé jedince k přesvědčení, že si můžou dělat co chtějí.
Takový "fotograf" k přírodě přistupuje jako k dojné krávě a jen se snaží doslova "za každou cenu vytěžit maximum" z každé příležitosti fotit, což často vede k bezohlednému ničení všeho, co fotit nechce. Bohužel ale také i toho, co fotit chce. "Fotografové", kteří nerespektují zákony ochrany přírody, porušují psaná i nepsaná pravidla, přírody si neváží, ale jen jí využívají jako prostředek k získávání pofidérní "slávy a uznání", by se nad sebou měli vážně zamyslet, zřejmě s nimi není něco v pořádku. A co víc? Svým jednáním dělají ostudu a poškozují dobré jméno všem, kteří tato pravidla dodržují a respektují. Už teď se setkávám s názorem, že fotograf v přírodě = nebezpečí pro všechno živé i neživé kolem něj. Půjde-li to takhle dál, dočkáme se velmi brzy doby, kdy nás budou všichni házet do jednoho pytle s pytláky a škodnou a pokud např. v zahraničí uslyší promluvit česky člověka s fotoaparátem, bude velký problém získat jakékoli povolení k fotografování.
Apeluji proto na všechny fotografy:
- nesnažte se vyfotit snímek za každou cenu, vidíte-li že je vaše přítomnost rušivá, sbalte to a jděte jinam
- chovejte se v přírodě tak, aby jí vaše přítomnost neškodila
- mějte na paměti, že příroda a její obyvatelé by měli po vašem odchodu zůstat stejní jako před ním
- dodržujte pravidla, předpisy i zákony
- pořádně si rozmyslete, komu prozradíte vaší fotografickou lokalitu
- než s někým vyrazíte na společnou fotografickou cestu, prověřte si ho, aby vás jeho bezohledný přístup a touha po snímku nepřivedla do zbytečných problémů

Rudé moře

Chobotnice modrá
Začátkem března jsme byli s Vaškem Šilhou a našimi ženami fotit ryby v Egyptě. Moje žena Šárka nám vybrala hotel Utopia Beach Club nedaleko Marsa Alam. Podle recenzí na internetu je to ráj pro šnorchlování a protože nejsme žádní potápěči, těšili jsme se, že bude i v malých hloubkách na co koukat a hlavně co fotit. Musím uznat, že i tentokrát její volba byla správná a týden v moři jsme si pořádně užili. Přímo před hotelem se rozkládá veliký korálový útes s nepřeberným množstvím nejrůznějších druhů ryb. Fotil jsem fotoaparátem Canon G11 s podvodním pouzdrem Canon WP-DC34. Určování všech druhů ryb, které se nám podařilo nafotit, určitě zabere dost času a nebude to hned, přeci jen ryby nejsou "moje parketa," ale snad se to povede.
Celý příspěvek...

Skvělá aplikace pro iPhone

Jako uživatel mobilního telefonu iPhone občas hledám zajímavé aplikace, které by mi trochu usnadnily život. Tentokrát jsem však narazil na něco, co je naprosto geniální pro fotografy.Celý příspěvek...

Digiscoping - fotografování přes teleskop

Digiscoping u nás zažívá v poslední době nebývalý rozmach. Není se čemu divit, s nástupem digitální fotografie se otevřela možnost fotografovat skutečně každému a digitální foťák je dnes naprostou samozřejmostí.
Metodu fotografování přes teleskop Swarovski používám již čtvrtý rok a za tu dobu mi mnohokrát úspěšně pomohl odhalit zajímavé druhy ptáků v okolí mého bydliště. Zvláště na jaře je jeho funkce nenahraditelná, protože v období tahu ptáků se zde objevuje celá řada vzácných druhů.
Celý příspěvek...

Fotografujeme vodní ptáky

Oblíbeným objektem k fotografování jsou kachny a labutě v místech, kde jsou pravidelně přikrmovány lidmi. Vodní ptáci si zde na krmení rychle zvyknou a ztrácejí přirozenou plachost. Většinou se z těchto míst setkávám se snímky pořízenými ve stoje ze břehu. Takové snímky však ničím nezaujmou, ztrácejí se mezi stovkami dalších podobných. Pokud ale chcete víc, nebojte se přiblížit k vodní hladině. Čím blíže dostanete objektiv k hladině, tím zajímavější snímek vznikne. Takto pořízený snímek získá hloubku a při použití dlouhých ohnisek objektivů docílíte krásného odpíchnutí fotografovaného objektu od pozadí. Fotografování vám v těchto případech hodně ulehčí úhlový hledáček nasazený na okulár zrcadlového fotoaparátu nebo vyklopení displeje u digitálních fotoaparátů s touto možností.
Celý příspěvek...

Fotovýbava v letadle.

Protože mnozí z nás občas za snímky zvířat vyrazí i do světa a ne všude se dostaneme autem, nezbývá než použít letadlo. Není to zrovna můj oblíbený dopravní prostředek, ale čas od času se tomu člověk neubrání. Jenže jak cestovat s technikou?
Celý příspěvek...

Hodnocení fotografií

Některá fotka se vám líbí, jiná ne. Ale proč je to tak? Co dělá snímek zajímavým, že se vám líbí a proč se vám některý nelíbí vůbec? Jak vlastně hodnotit fotografie? Každý se na to dívá jinak, jak to dělám já, si můžete přečíst zde. Celý příspěvek...

Útok lvice na zebru

Při návštěvě N.P.Etosha v Namibii jsme fotografovali zvířata u napajedel. Na napajedla jsme jezdili hned ráno, po otevření brány kempu. Jedno ráno jsme přijeli k napajedlu ve chvíli, kdy zde stála jedna lvice a rozhlížela se. Bylo 8.14 minut. Zebry, antilopy, pakoně, buvolci a přímorožci stáli všude kolem, ovšem v uctivé vzdálenosti. Myslel jsem, že se jde lvice jen napít, ale když zalehla do trávy, bylo jasné že bude lovit. Připravili jsme si foťáky a s prstem na spoušti jsme čekali na útok. Mezi tím se další tři lvice objevily v uctivé vzdálenosti od napajedla. Dělaly volavky...
Jejich přítomnost ujistila ostatní zvířata, že vzduch u napajedla je čistý. Po nějaké době začala ostatní zvířata přicházet k vodě. Zebry procházely v bezprostřední blízkosti číhající lvice, ale ta stále vyčkávala. Až když bylo u vody hodně zvířat, vyrazila lvice k útoku. Bylo 9.26 minut. Lvice vypálila z trávy, okamžitě se zorientovala, vybrala si nejbližší zebru a během 4 sekund jí ulovila... Drsná podívaná, ale to je zkrátka Afrika...Celý příspěvek...

Fotolovy v Africe

Předně musím přiznat, že jsem vždycky patřil k těm, kteří si mysleli, že jim Afrika nic neříká. Bylo to asi dáno tím, že většina pořadů o přírodě, které jsem viděl v televizi, se odehrávala právě tam a také moji kamarádi a známí, kteří tam často jezdili, odtud vozili spousty pěkných fotek. Nemyslel jsem si, že bych tam mohl nafotit něco nového, jiného nebo zajímavého. Zkrátka jsem měl pocit, že je tady „přeafrikováno“. Jenže potom přišla nabídka od cestovní kanceláře Pangeo Tours na uspořádání fotografického workshopu právě v Africe. Na tuto akci se přihlásila parta skvělých lidí a já to vzal jako výzvu. Program třítýdenního výletu byl zcela podřízen fotografování v národních parcích Namibie, Botswany a Zambie. Celý příspěvek...

Smrt na tokaništi

O tom, jak tetřívek o život přišel...

Celý příspěvek...

Fotolovy v Yellowstone N.P. - bizoni

Upozornění: bizoni krvavě zranili již mnoho návštěvníků, bizon váží 900 kg a dokáže běžet rychlostí 50 km v hodině, což je třikrát rychleji než dokážete běžet vy, tato zvířata se mohou jevit jako krotká ale jsou divoká, nepředvídatelná a nebezpečná. Nepřibližujte se k bizonům.Celý příspěvek...

Fotolovy v Yellowstone N.P. - jeleni wapiti

O fotografování jelenů wapiti v Yellowstone N.P. před chystaným workshopem.Celý příspěvek...

Fotolovy na Aljašce - Katmai N.P.

O fotografování medvědů na Aljašce.Celý příspěvek...

Grand Teton N.P.

O fotografování v parku, který jsem navštívil s Mirou Zumríkem.Celý příspěvek...

Divočák na rybách

Zajímavé chování divočáka v oboře Hájek.Celý příspěvek...