Digiscoping - fotografování přes teleskop

Digiscoping u nás zažívá v poslední době nebývalý rozmach. Není se čemu divit, s nástupem digitální fotografie se otevřela možnost fotografovat skutečně každému a digitální foťák je dnes naprostou samozřejmostí.
Metodu fotografování přes teleskop Swarovski používám již čtvrtý rok a za tu dobu mi mnohokrát úspěšně pomohl odhalit zajímavé druhy ptáků v okolí mého bydliště. Zvláště na jaře je jeho funkce nenahraditelná, protože v období tahu ptáků se zde objevuje celá řada vzácných druhů.

Ten kdo rád pozoruje přírodu a její obyvatele a má kompaktní digitální fotoaparát, určitě uvítá možnost fotografovat právě se svým digitálem i na poměrně velkou vzdálenost, na kterou by jinak mohl úspěšně fotografovat pouze s velmi drahou profesionální technikou a dlouhými teleobjektivy. Má to rozhodně nespornou výhodu i v tom, že teleskop lze normálně používat jako dalekohled a v případě potřeby pouze přiklopit digitál a ihned pořídit snímek. Největší užitek rozhodně přinese ornitologům, kde lze pozorování ptáků kdykoli vystřídat s fotografováním, což je i pro pozdější určení sledovaného druhu podstatně lepší než zápisník. Jako jednu z hlavních předností vidím možnost sledovat a fotografovat ptáky daleko za jejich únikovou vzdáleností, čímž se ptáci chovají naprosto přirozeně a neplaší je lidská přítomnost. V kombinaci s kvalitním digitálním fotoaparátem lze skutečně získat vynikající snímky. Osobně používám Canon IXUS 50.

Příklad použití teleskopu Swarovski při fotografování volavek u hnízda:

Snímek volavky pořízený fotoaparátem Canon IXUS 50 bez teleskopu:Snímek volavky pořízený fotoaparátem Canon IXUS 50 ze stejného místa s použitím teleskopu Swarovski:

Obrovskou výhodou je také použití variabilního zvětšení okuláru, kdy na nejmenší přiblížení (20x) snadno najdete pozorovaný objekt a následně jej ještě přiblížíte pro detailnější pozorování.

Snímek datlí dutiny pořízený fotoaparátem Canon IXUS 50 bez teleskopu:



Příklady různého nastavení zvětšení okuláru při fotografování datlí dutiny:

Snímek pořízený ze stejného místa s použitím teleskopu Swarovski -  20x zvětšení:Snímek pořízený ze stejného místa s použitím teleskopu Swarovski  - 30x zvětšení:Snímek pořízený ze stejného místa s použitím teleskopu Swarovski - 40x zvětšení:Snímek pořízený ze stejného místa s použitím teleskopu Swarovski - 60x zvětšení:

Podívejte se na následující příklad praktického využití velkého zvětšení okuláru:

Snímek volavky pořízený fotoaparátem Canon IXUS 50 bez teleskopu:


S teleskopem:

Snímek volavky pořízený fotoaparátem Canon IXUS 50 ze stejného místa s použitím teleskopu Swarovski  - 60x zvětšení:Snímek volavky pořízený fotoaparátem Canon IXUS 50 ze stejného místa s použitím teleskopu Swarovski  - 20x zvětšení:

Zajímavá je také možnost pořizovat tímto způsobem videonahrávky nebo připojit na teleskop rovnou digitální zrcadlovku. V tomto případě teleskop nahrazuje manuální teleobjektiv s ohniskem 800 mm.

Porovnání výsledku s teleskopem a teleobjektivem:

Canon EOS 1D Mark III, teleskop Swarovski, připojeno adaptérem KA 800 S, ISO 640, čas 1/500 s, f 0:Canon EOS 1D Mark III, teleobjektiv Canon EF 500mm/f4 + TC 1,4x,  ISO 640, čas 1/800 s, f 10 :

Teleskopy si rozhodně nekladou za cíl konkurovat profesionálním teleobjektivům, ale za dobrých světelných podmínek je mohou úspěšně zastoupit. Nejdůležitější při samotném fotografování je usadit celou soupravu na kvalitní stativ, protože při velikém přiblížení může dojít ke chvění obrazu. Toto chvění se však dá eliminovat buď použitím dálkové spouště nebo samospouště s krátkou prodlevou, např. 2 vteřiny. Nedají se takto sice dělat akční snímky např. ptáků v letu, ale zato tento čas bohatě stačí k ustálení soupravy. Další nebezpečí číhá v podobě teplého vzduchu, který svým vlněním také může způsobit rozostření snímku. Z toho důvodu je lepší na velké vzdálenosti fotografovat brzy ráno nebo navečer, kdy chvění vzduchu nebývá tak výrazné.

V letošním roce budou praktické ukázky používání digiscopingu součástí fotografických workshopů pořádaných se sokolníkem Edou Školoudem.

Zájemci o tuto problematiku se mohou též podívat ne web Swarovski nebo na zajímavý kanál o dogiscopingu SEM.