Nastavení Olympusu OM-D E-M1 Mark II na focení letovek
26/04/17 12:31
Zaznamenal jsem už více dotazů, jak si nastavit M1 Mark II na focení ptáků v letu. O tom, že to tenhle fotoaparát umí opravdu dobře, není rozhodně pochyb. Abychom ale dosáhli požadovaného výsledku, je potřeba si ho také umět správně nastavit. Tady je návod na nastavení, které používám.
Olympus OM-D E-M1 Mark II, M.Zuiko Digital ED 300 mm f/4, (ohnisko EQ 600 mm), čas 1/1600s, f/5, ISO 800
Olympus OM-D E-M1 Mark II, M.Zuiko Digital ED 300 mm f/4, (ohnisko EQ 600 mm), čas 1/1600s, f/5, ISO 800
Nastavení pro vlastní focení:
Expoziční program: M (Používám nejraději, protože mám expozici plně pod svojí kontrolou)
Expoziční čas: minimálně 1/1600s nebo kratší
Clona: 2,8 nebo 4 (podle možností použitého objektivu a v závislosti na světle)
ISO: podle světla, abych mohl použít požadovaný čas
AF: Kontinuální AF
Stabilizace obrazu: S-IS 2
Rychlost snímání: L
Pro kontinuální zaostřování si nastavte v rychlém menu (tlačítko OK) zaostřování na C-AF.
Aby však fotoaprát mezi jednotlivými expozicemi v sériovém snímání také přeostřoval, lze použít pouze snímací režimy L. Tedy sérii L, L s kosočtvercem - proti nárazu nebo L se srdíčkem - tiché snímání (s elektronickou závěrkou).
Rychlost s jakou bude fotoaprát v těchto režimech snímat (a tedy i mezi jednotlivými expozicemi přeostřovat) si předem nastavíte v Uživatelském menu C1/ Nastavení L. *
Já mám stabilně nastavené snímání L s kosočtvercem na rychlost 5 snímků za sekundu:
a L se srdíčkem na 18 snímků za sekundu.
Podle toho, jakou rychlostí chci aktuálně sérii pořizovat, si potom v rychlém Menu (tlačítko OK) zvolím buď L s kosočtvercem nebo L se srdíčkem.
*Při nastavení rychlosti snímání H, lze sice dosáhnout rychlosti snímání až 60 snímků za sekundu, ale fotoaprát si při C-AF zafixuje zaostření na prvním snímku a dále nepřeostřuje. Tuto schopnost lze ale využít např. v případě, že se fotografovaný objekt pohybuje ve stejné rovině zaostření (v hloubce ostrosti)
Další důležité nastavení je nastavení stabilizace obrazu. I když na focení letících ptáků, které chcete mít bez pohybové neostrosti, je nejlepší použít čas 1/1600s nebo kratší, je dobré mít zapnutou stabilizaci a to na mód S-IS2 (Vertikální stabilizace obrazu).
Fotoaparát tak stabilizuje jenom pohyb nahoru a dolů, pohyb do strany nechává bez stabilizace. Pokud byste použili S-IS1, fotoaparát by se snažil “zastavit” i pohyb do strany a obraz v hledáčku by nebyl plynulý, ale jakoby “trhaný”. Navíc by snímky nemusely být ostré, ale fotografované objekty by mohly mít dvojí obrys.
Se stabilizací obrazu a rychlostí snímání souvisí ještě jedno nastavení v Uživatelském menu C2 - Priorita fps. Při prioritě stabilizace se sníží počet snímků za sekundu a nelze např. fotit v režimu H vyšší rychlostí než cca 18 snímků za sekundu. Proto, pokud chci využít plné rychlosti snímání, vypínám v C2 prioritu stabilizace a upřednostňuji rychlost snímání (fps).
Dále je dobré nastavit si v Uživatelském menu A1/ Scaner AF na mode 3. V tomto případě fotoaprát nevzdává nepovedené zaostření a okamžitě to zkouší znovu.
Osvědčilo se mi i nastavení na stejné stránce / Ukazatel zóny AF na Zap 2. Vybraný zaostřovací bod při namáčknutí spouště stále svítí, což usnadňuje rychlé usazení aktuálně vybraného zaostřovacího bodu na fotografovaný objekt.
Výběr a počet zaostřovacích bodů pak záleží na aktuální situaci při vlastním fotografování. Pokud se objekt pohybuje před členitým pozadím, zvolím si pouze jeden zaostřovací bod a ten se snažím na objektu udržet co nejpřesněji. Pokud bych v tomto případě použil např. devět zaostřovacích bodů současně, mohlo by se stát, že některý z vybraných bodů, najde něco na co se mu zaostří snadněji a okamžitě zaostří tam.
Zvolení většího počtu aktuálně zaostřujících bodů je vhodné např. při focení ptáků letících proti obloze.
Toto nastavení si můžete uložit na některou z pozic C1 - C3 a kdykoli budete chtít fotit letícího ptáka, stačí si jen na tuto pozici přepnout ovladač.