Zamyšlení nad etikou...

Myslím, že někteří lidé by vůbec zvířata fotit neměli... Přemíra sebevědomí a dostatek peněz na nákup drahé fotografické techniky, vede některé jedince k přesvědčení, že si můžou dělat co chtějí.
Takový "fotograf" k přírodě přistupuje jako k dojné krávě a jen se snaží doslova "za každou cenu vytěžit maximum" z každé příležitosti fotit, což často vede k bezohlednému ničení všeho, co fotit nechce. Bohužel ale také i toho, co fotit chce. "Fotografové", kteří nerespektují zákony ochrany přírody, porušují psaná i nepsaná pravidla, přírody si neváží, ale jen jí využívají jako prostředek k získávání pofidérní "slávy a uznání", by se nad sebou měli vážně zamyslet, zřejmě s nimi není něco v pořádku. A co víc? Svým jednáním dělají ostudu a poškozují dobré jméno všem, kteří tato pravidla dodržují a respektují. Už teď se setkávám s názorem, že fotograf v přírodě = nebezpečí pro všechno živé i neživé kolem něj. Půjde-li to takhle dál, dočkáme se velmi brzy doby, kdy nás budou všichni házet do jednoho pytle s pytláky a škodnou a pokud např. v zahraničí uslyší promluvit česky člověka s fotoaparátem, bude velký problém získat jakékoli povolení k fotografování.
Apeluji proto na všechny fotografy:
- nesnažte se vyfotit snímek za každou cenu, vidíte-li že je vaše přítomnost rušivá, sbalte to a jděte jinam
- chovejte se v přírodě tak, aby jí vaše přítomnost neškodila
- mějte na paměti, že příroda a její obyvatelé by měli po vašem odchodu zůstat stejní jako před ním
- dodržujte pravidla, předpisy i zákony
- pořádně si rozmyslete, komu prozradíte vaší fotografickou lokalitu
- než s někým vyrazíte na společnou fotografickou cestu, prověřte si ho, aby vás jeho bezohledný přístup a touha po snímku nepřivedla do zbytečných problémů