Olympus hledáček EE-1 - zkušenosti z workshopu

hled_2
Na fotografickém workshopu “Dravci Olympusem” jsme také testovali optický hledáček s laserovým zaměřovačem. Jedná se o malou a lehkou krabičku, která se upevní do sáněk na blesk. Po otevření se v okně objeví červený zaměřovací kříž, který se dá velmi přesně sladit s aktuálně vybraným zaostřovacím bodem ve fotoaparátu ( může to být jakýkoli fotoaparát se sáňkami na blesk) a při fotografování letících ptáků se pak nemusí koukat do hledáčku, ale pták se zaměřuje pomocí tohoto bodu. Věděl jsem o této možnosti dlouho, ale po shlédnutí videa na YouTube, na mě žádný velký dojem neudělal. Fotograf, který ho tam předvádí, drží foťák před sebou ve vzduchu, což mi připadá velmi nepraktické. Vzhledem k tomu, že fotoaparát není pevně “spojený” s tělem fotografa, musí před sebou hledat dva body - letícího ptáka a navíc zaměřovací bod, který na něj musí umístit. Ovšem když jsem si fotoaparát s teleobjektivem a tímto hledáčkem nasadil na pažbu, názor jsem velmi rychle změnil.

hledacekee1
Použití Olympus hledáčku EE-1 s pažbou v praxi.

HHH_0496
Pokud se díváte do hledáčku fotoaparátu, vidíte jenom to, co je uvnitř. V případě ptáka letícího na obloze a použitém delším ohnisku, pak může být problém rychle ho vůbec na té obloze najít. Pažba vám zajistí, že kdykoli si fotoaparát zapřete do ramene, spojí se vaše tělo a fotografická souprava do jednoho celku a zaměřovací laserový kříž nemusíte hledat. Máte ho přesně proti oku. Vzhledem k tomu, že vidíte i celou scénu kolem hledáčku, je přesné usazení svítícího bodu na objekt otázka zlomku vteřiny. Pak už stačí jen správnou rychlostí táhnout s ptákem a mačkat spoušť.
Musím uznat, že je to opravdu velmi povedená vychytávka a doporučuji jí předvším fotografům, kteří fotí delšími ohnisky rychlé akce. Hledáček je tedy ideální pro okamžité nalezení fotografovaného objektu nejen na obloze.
untitled-1232
Olympus hledáček EE-1 + E-M1Mark II + M.Zuiko Digital 300mm f/4, čas 1/1600 s, clona 4,5, ISO 640