Praxe

Zamyšlení nad etikou...

Myslím, že někteří lidé by vůbec zvířata fotit neměli... Přemíra sebevědomí a dostatek peněz na nákup drahé fotografické techniky, vede některé jedince k přesvědčení, že si můžou dělat co chtějí.
Takový "fotograf" k přírodě přistupuje jako k dojné krávě a jen se snaží doslova "za každou cenu vytěžit maximum" z každé příležitosti fotit, což často vede k bezohlednému ničení všeho, co fotit nechce. Bohužel ale také i toho, co fotit chce. "Fotografové", kteří nerespektují zákony ochrany přírody, porušují psaná i nepsaná pravidla, přírody si neváží, ale jen jí využívají jako prostředek k získávání pofidérní "slávy a uznání", by se nad sebou měli vážně zamyslet, zřejmě s nimi není něco v pořádku. A co víc? Svým jednáním dělají ostudu a poškozují dobré jméno všem, kteří tato pravidla dodržují a respektují. Už teď se setkávám s názorem, že fotograf v přírodě = nebezpečí pro všechno živé i neživé kolem něj. Půjde-li to takhle dál, dočkáme se velmi brzy doby, kdy nás budou všichni házet do jednoho pytle s pytláky a škodnou a pokud např. v zahraničí uslyší promluvit česky člověka s fotoaparátem, bude velký problém získat jakékoli povolení k fotografování.
Apeluji proto na všechny fotografy:
- nesnažte se vyfotit snímek za každou cenu, vidíte-li že je vaše přítomnost rušivá, sbalte to a jděte jinam
- chovejte se v přírodě tak, aby jí vaše přítomnost neškodila
- mějte na paměti, že příroda a její obyvatelé by měli po vašem odchodu zůstat stejní jako před ním
- dodržujte pravidla, předpisy i zákony
- pořádně si rozmyslete, komu prozradíte vaší fotografickou lokalitu
- než s někým vyrazíte na společnou fotografickou cestu, prověřte si ho, aby vás jeho bezohledný přístup a touha po snímku nepřivedla do zbytečných problémů

Skvělá aplikace pro iPhone

Jako uživatel mobilního telefonu iPhone občas hledám zajímavé aplikace, které by mi trochu usnadnily život. Tentokrát jsem však narazil na něco, co je naprosto geniální pro fotografy.Celý příspěvek...

Digiscoping - fotografování přes teleskop

Digiscoping u nás zažívá v poslední době nebývalý rozmach. Není se čemu divit, s nástupem digitální fotografie se otevřela možnost fotografovat skutečně každému a digitální foťák je dnes naprostou samozřejmostí.
Metodu fotografování přes teleskop Swarovski používám již čtvrtý rok a za tu dobu mi mnohokrát úspěšně pomohl odhalit zajímavé druhy ptáků v okolí mého bydliště. Zvláště na jaře je jeho funkce nenahraditelná, protože v období tahu ptáků se zde objevuje celá řada vzácných druhů.
Celý příspěvek...

Fotografujeme vodní ptáky

Oblíbeným objektem k fotografování jsou kachny a labutě v místech, kde jsou pravidelně přikrmovány lidmi. Vodní ptáci si zde na krmení rychle zvyknou a ztrácejí přirozenou plachost. Většinou se z těchto míst setkávám se snímky pořízenými ve stoje ze břehu. Takové snímky však ničím nezaujmou, ztrácejí se mezi stovkami dalších podobných. Pokud ale chcete víc, nebojte se přiblížit k vodní hladině. Čím blíže dostanete objektiv k hladině, tím zajímavější snímek vznikne. Takto pořízený snímek získá hloubku a při použití dlouhých ohnisek objektivů docílíte krásného odpíchnutí fotografovaného objektu od pozadí. Fotografování vám v těchto případech hodně ulehčí úhlový hledáček nasazený na okulár zrcadlového fotoaparátu nebo vyklopení displeje u digitálních fotoaparátů s touto možností.
Celý příspěvek...

Fotovýbava v letadle

Protože mnozí z nás občas za snímky zvířat vyrazí i do světa a ne všude se dostaneme autem, nezbývá než použít letadlo. Není to zrovna můj oblíbený dopravní prostředek, ale čas od času se tomu člověk neubrání. Jenže jak cestovat s technikou?
Celý příspěvek...

Hodnocení fotografií

Některá fotka se vám líbí, jiná ne. Ale proč je to tak? Co dělá snímek zajímavým, že se vám líbí a proč se vám některý nelíbí vůbec? Jak vlastně hodnotit fotografie? Každý se na to dívá jinak, jak to dělám já, si můžete přečíst zde. Celý příspěvek...