Olympus E-M5 Mark II - zkušenosti z Islandu
14/12/16 09:11 ČlánkyOlympus
Olympus E-M5MarkII, objektiv:OLYMPUS M.12-40mm F2.8, 12 mm, ISO 200, expozice:1/500 sec at f / 6,3
Konečně jsem si mohl novou fotografickou techniku Olympus otestovat přímo v terénu, na fotografickém workshopu na Islandu. Měl jsem s sebou Olympus OM-D E-M5 Mark II, objektivy M. Zuiko Digital ED 40-150mm F2.8 PRO + MC14, M.Zuiko Digital ED 12-40mm F2.8 PRO, M.Zuiko Digital ED 300mm F 4 PRO. Všechno se pohodlně vešlo do malého fotografického batůžku a to i včetně dalekohledu Swarovski 10x30, náhradní baterie, nabíječky, SD karet, externího disku, filtrů a dalších fotografických udělátek. Oproti předcházejícím cestám, jsem si “polehčil” o jedenáct kilo!
Po příletu na východní Fjordy jsme se nejprve několik dní věnovali fotografování papuchalků na hnízdišti v Borgarfjorduru. Lokalita je velmi dobře přístupná, na hnízdní skále je pozorovatelna i chodníčky a schody a tak se k papuchalkům, kteří jsou zvyklí na pohyb lidí, dá dobře přiblížit. Vedle papuchalků ploskozobých zde hnízdí také buřňáci lední a rackové tříprstí. V minulých letech jsem se zde neobešel bez stativu, tentokrát jsem se mohl spolehnout na vynikající stabilizaci objektivů, která plně spolupracuje se stabilizací ve fotoaparátu. Fotografovat tak z ruky s delšími časy a ohniskem (po přepočtu) 840mm bylo neskutečně snadné. Na celodenní focení je ale potřeba počítat s náhradními akumulátory. V tomto případě, kdy se využívá stabilizace v těle i objektivu, jsem spotřeboval za den 3 akumulátory. Při fotografování sedících ptáků, je zaostřování velice rychlé a přesné. Na méně kontrastních plochách jsem několikrát využil MF asistenta, což je zvýraznění zaostřených obrysů při ručním doostřování. V elektronickém hledáčku se zaostřený obrys zobrazí bíle a tak máte okamžitou kontrolu nad správným dosažením zaostření. Prakticky tak nelze pořídit neostrý snímek.
Papuchalk ploskozobý. Olympus E-M5 MarkII, Olympus M.Zuiko Digital ED 300 mm 1:4.0 IS PRO + TC 14, expozice: 1/640 sec, f/6.3, ISO 200
Kompaktní rozměry celé soupravy jsem také velmi ocenil při přejezdech autem mezi jednotlivými fotografickými lokalitami. Fotoaparát s teleobjektivem jsem měl neustále po ruce a kdykoli se u cesty na sloupku plotu, zabraňujícímu ovcím a koním vstupovat na silnici, objevil vodouš, koliha nebo bekasina, stačilo přibrzdit, vystrčit fotoaparát z okýnka a snadno pořídit snímek. Činnost, která mi při fotografování s pevnou ”čtyřstovkou” od Canonu byla zapovězená. Než jsem se s dlouhým a těžkým sklem v autě srovnal, většinou už nebylo co fotit.
Koliha malá. Olympus E-M5 MarkII, Olympus M.Zuiko Digital ED 300 mm 1:4.0 IS PRO + TC 14, expozice: 1/250 sec, f/8, ISO 200
Jediné omezení, které jsem zatím u tohoto fotoaparátu našel, je pomalé kontinuální ostření. Pokud budou ptáci létat podél vás a máte trochu toho fotografického cviku, není zase až tak velký problém ostrou fotku pořídit. Zachytit ale ostře ptáka letícího proti vám, je prakticky nemožné. I s tím se však dá vyrovnat. Jedna z možností, vedle ručního zaostřování, je také předostřit a za využití sériového snímání o rychlosti jedenáct obrázků za vteřinu nechat ptáka vletět do hloubky ostrosti a doufat, že alespoň jeden ze snímků bude ostrý. Když vzpomenu na své analogové fotografické začátky, nebyl ani autofokus, ani sériové snímání. Muselo se ostřit ručně a ještě mezi tím páčkou přetáčet film na další snímek. A šlo to.
Rybák dlouhoocasý. Olympus E-M5 MarkII, Olympus M.Zuiko Digital ED 300 mm 1:4.0 IS PRO, expozice: 1/3200 sec, f/4, ISO 500
Velmi mě ale nadchla i možnost fotografování krajin. Jednak se zde dá snadno nastavit rozsah expozičních hodnot pro HDR a stisknutím jediného tlačítka ho okamžitě aktivovat a pak je zde i možnost pořídit statický snímek ve velikém rozlišení. Při fotografování do RAWu je to 64 MB. To je téměř třikrát větší rozlišení než u Canonu 5D Mark III. Zde je ale nutné mít fotoaparát na stativu.
Olympus E-M5 MarkII, Olympus M.Zuiko 12-40 mm 1:2.8 PRO, expozice: 1/250 sec, f/8, ISO 200
Když to jednoduše shrnu, tak jsem velmi spokojený. Je to ideální cestovatelský fotoaparát a už se těším na podzimní fotografický workshop v Kanadě.
Klady:
- Malý, lehký a povětrnostním vlivům odolný fotoaparát
- Perfektní kresba u všech použitých objektivů, včetně telekonvertoru
- Rychlé a přesné zaostření nepohybujících se objektů
- Sériové snímání až 11 obrázků za vteřinu
- Naprosto neslyšitelná závěrka
- MF asistent
- Možnost fotografování ve velkém rozlišení
- Výklopný displej
- Digitální hledáček se simulací expozice
- Snadný a rychlý přístup k funkcím pomocí programovatelných tlačítek
Zápory:
- Menší výdrž akumulátoru - je potřeba mít nejméně dva náhradní
- Nemožnost fotografování ptáků letících proti objektivu
Galerii snímků z Islandu si můžete prohlédnout ZDE.